Babkę lancetowatą możemy zrywać od maja do września.

Nie myl jej ze zwykłą babką zwyczajną, która ma szerokie liście i jest bardziej pospolita i łatwiejsza do znalezienia.  Najwięcej właściwości prozdrowotnych ma przede wszystkim babka lancetowata i jej warto szukać i zrywać. Ma ona dłuższe i bardziej smukłe listki. Na zdjęciu głównym do tego artykułu wklejam ci jej zdjęcie, aby łatwiej było ci łatwiej ją rozpoznać.

Babka lancetowata zawiera duże ilość związków śluzowych, a także związku irydoidowe, garbniki, flawonoidy i kwasy organiczne i witaminy, m.in. C i K.

 

Jak działa i na co pomaga babka lancetowata? 

 

Któż z nas nie przykładał sobie baki jako dziecko na ranę lub robiły to nasze babcie lub mamy,? Miały rację co babka lancetowata wspaniale działa i pomaga na otarcia, inne jej pozytywne działania na nasz organizm to: 

 

  • wzmacnia  krzepliwość krwii,
  • przyspiesza gojenie się ran oraz wszelkich podrażnień skóry 
  • uszczelnia naczynia krwionośne
  • działa przeciwzapalnie na śluzówkę gardła, jamy ustnej i przewodu pokarmowego 
  • pomaga też na biegunki i nieżyt żołądka o lekkim przebiegu

 

W medycynie naturalnej babka lancetowata była wykorzystywane do przemywania oczu przy zapaleniach spojówek czy powiek. Do tego celu wykorzystuje się odwar z babki lancetowatej. 

 

Jak stosować babkę lancetowatą?

 

  • Stosuj świeże liście jako okłady 

Zerwij świeże liście babki lancetowatej, umyj i ułóż je na gazie, którą przymocuj za pomocą bandaża lub plastra do chorego miejsca. Opatrunek pozostaw na kilka godzin. Okłady możesz stosować na trudno gojące się rany, oparzenia, stłuczenia, a także miejsca po ukąszeniu owadów. 

 

  • Zrób napar z liści 

 

Łyżkę suszonych liści babki lancetowatej wrzuć do szklanki i zalej gotującą wodą. Odczekaj 10 minut. aż napar naciągnie, odcedź, a następnie poczekaj jeszcze kilka minut aby przestygł. 

Tak przyrządzonym naparem, możesz przemywać oczy, przy chorych spojówkach lub  trudno gojące się rany lub pić 2 razy dziennie po pół szklanki przez 2-3 dni kiedy masz problemy jelitowe, biegunkę lub problem z górnymi drogami oddechowymi