Cera naczynkowa jak ją rozpoznać? Objawy
Cera naczynkowa to problem dotykający wielu kobiet. Kobiety posiadające cerę naczynkową nie wiedzą o tym, że ją mają dopóki nie pojawią się na niej pierwsze pajączki i naczynka.
Aby chronić, wzmacniać i prawidłowo pielęgnować swoją cerę naczynkową musisz być pewna czy masz cerę z tendencją do naczynek. Oznacza to specyficzne cechy, które mogą doprowadzić do widocznych naczynek w przyszłości.
Nawet kiedy masz genetyczne uwarunkowania do pękania naczynek na cerze, możesz mieć w 100% zdrową cerę bez widocznie rozszerzonych naczynek przez całe swoje życie.
Im wcześniej zaczniesz pielęgnację kosmetykami dostosowanymi dla cery naczynkowej, wzmacniającą i ujędrniającą naczynka, tym lepiej.
Wiele zależy od Ciebie, jeśli będziesz regularnie robił/a aktywne maseczki w domu, Twoja cera naczynkowa będzie silna. Będzie umiała bronić się przed wysokimi temperaturami w lecie, niskimi w zimie, stresem, zanieczyszczeniem powietrza.
10 najczęstszych objawów, jakie pokazuje cera naczynkowa:
- Po umyciu zwykłym mydłem, lub produktem oczyszczającym z użyciem detergentu cera naczynkowa reaguje pieczeniem, czasem zaczerwienieniem lub nawet podrażnieniem.
- Łatwo reaguje na warunki atmosferyczne słońce, wiatr, upał, mróz. Szybko staje się zaczerwieniona, czasem swędzi i piecze. W początkowym stadium uwrażliwienia naczynek jest tylko zaczerwieniona, potem zaczerwienienie utrzymuje się nawet godzinę lub dwie po powrocie do domu ze słońca/mrozu.
- Po długim dniu jest często zarumieniona, nieprzyjemnie podrażniona, czasem swędzi, piecze, ma nierównomierny kolor.
- Zaraz po demakijażu, który nie jest delikatny, naturalny, lub hypoalergiczny często reaguje pieczeniem, czasem swędzi.
- Kiedy oglądasz swoją cerę z bliska w lustrze możesz dostrzec drobne usieciowienie, widoczne pod skórą drobne naczynia. Osoby z cerą sucha i normalną często mają taki objaw cery naczynkowej. Z kolei osoby z cerą mieszaną, grubszą rzadko mogą dostrzec ten objaw.
- Dotknięcie Twojej cery palcem lub jej lekkie ściśnięcie dwoma palcami sprawia, że to miejsce jest zaczerwienione jeszcze przez minutę, dwie. Osoby, u których nie ma problemów naczyniowych, nie powinny zauważyć utrzymującego się zaczerwienienia.
- Kiedy jesz gorący posiłek lub ostre danie lub gdy pijesz gorącą herbatę, prawie zawsze pojawia się delikatny rumień. U osób nie posiadających cery z cechami rozszerzających naczynek nie będzie żadnej reakcji na cerze po wypiciu szklanki bardzo gorącej herbaty.
- Cera naczynkowa reaguje na stres i pośpiech, zmienia koloryt, rumieni się lub zaczerwienia, a w przypadku długotrwałego stresu jest podrażniona, często szczypie i piecze.
- Nierównomierny koloryt. U osób z cerą naczynkową często koloryt policzków, brody, okolic czoła w ciągu dnia różni się od pozostałych części twarzy. Często też pojawiają się tzw. “plamy”, czerwone zmiany na szyi i dekolcie.
- Cera naczynkowa reaguje zaczerwienieniem kiedy potrzesz mocniej twarz ręcznikiem przy wycieraniu, a nawet lekki podrażnieniem, które utrzymuje się przez dłuższa chwilę. Także kiedy wykonujesz masaż swojej cery ona natychmiast reaguje zmianą kolorytu.
Pielęgnacja cery naczynkowej
Większość nieporządanych zmian, jakie zachodzi na cerze naczynkowej to rumień oraz pękające naczynka, tzw. “pajączki”. Jest to wynikiem nieodpowiedniej pielęgnacji cery i “mechanicznych urazów”, które codziennie jej serwujesz.
Mikrourazy, czyli co sprzyja uszkodzeniom naczynek.
Na rozszerzone naczynia krwionośne wpływają różne czynniki:
- CZYNNIKI ZEWNĘTRZNE
- twarda, chlorowana woda (jesli masz twarda wodę to postaw wodę źródlaną obok umywalki, jeśli po miesiącu zobaczysz, że cera wygląda lepiej warto się tego trzymać)
- kosmetyki zawierające alkohol (należy je wyeliminować, dobrze wcześniej jednak sprawdzić składnik, czy to na pewno alkohol)
- peelingi ziarniste, mechaniczne (tylko enzymatyczne, ziarnistych nie stosujemy nigdy)
- wysokie i niskie temperatury, słońce, wiatr (chroń cerę dobrym kremem z filtrem i odpowiednio bogatym składem)
- sauna to nie jest miejsce dla ciebie, lepiej idź na masaż
- dieta (ostre pokarmy, gorące napoje, alkohol, mocna kawa i herbata, ostre przyprawy rozszerzają naczynia krwionośne, zwiększając reaktywność skóry)
- palenie papierosów, czyli nikotyna (zaburza funkcje barierowe skóry, spowalnia jej gojenie, a niszcząc witaminę C, osłabia i usztywnia naczynia włosowate, utrwalając je na powierzchni skóry w postaci rumienia)
- nieprawidłowe oczyszczanie cery (używanie zbyt gorącej wody, czy silnych substancji myjących osłabia odporność skóry, wymywając lipidy z jej bariery ochronnej i osłabia naczynia)
- stres i zmęczenie (spowalniają regenerację powstałych podrażnień)
- używanie zbyt twardych “ostrych” ręczników do wycierania twarzy (podrażnia codziennie cerę, warstwę lipidową, docelowo osłabia naczynka)
- używanie maseczek, które całkowicie zastygają” na twarzy (przy ściąganiu naciągają skórę, podrażniają)
- nieuprawianie sportu i spędzanie zbyt małej ilości czasu na świeżym powietrzu (sport wzmacnia naczynia na Twojej cerze, przede wszystkim dotleniasz wtedy komórki, pobudzasz krążenie krwi, po prostu wzmacniacz naczynia).
Wymienione czynniki uszkadzają zewnętrzną warstwę naskórka, powodując mikropęknięcia warstwy ochronnej, przez które z łatwością przenikają substancje drażniące i osłabiają naczynia włosowate.
- CZYNNIKI WEWNĘTRZNE (masz na nie większy wpływ, dzięki zmianie swojego stylu życia i przyzwyczajeń)
- zaburzenia trawienia,
- uszkodzenia, choroby wątroby,
- nadciśnienie tętnicze,
- ciąża,
- stres,
- zaburzenia hormonalne.
Cera naczynkowa – jak oczyszczać?
Delikatnie. Twoje produkty do oczyszczania powinny być delikatne, naturalne, hypoalergiczne.
Z drugiej strony szkoda by było na etapie oczyszczania nie zadbać o naczynka i nie wzmacniać ich. Kosmetyki do oczyszczania powinny zawierać roślinne substancje wzmacniające naczynka, np. ekstrakty z arniki, kasztanowca, oczaru wirginijskiego, naturalną wit. C, naturalne olejki z roślin.
Jeśli używasz wacika do mycia twarzy lub oczu nie powinnaś go przyciskać i pocierać nim twarzy, a raczej delikatnie przykładać do skóry twarzy, oczu. Najlepiej myć twarz bezpośrednio dłońmi wykonując delikatny masaż, a tonizować tonikiem z atomizerem. Wtedy wacik będzie potrzebny tylko do delikatnego osuszenia skóry.
Jeśli używasz ręcznika do osuszania twarzy niech to będzie tylko ręcznik przeznaczony do tego celu. Nie pocieraj nim twarzy, tylko delikatnie przykładaj do twarzy. Im delikatniejszy i naturalny materiał ręcznika tym lepiej.
Czym oczyszczać cerę naczynkową?
Najlepsze są:
- delikatne pianki, naturalne, bez mydła i bez substancji drażniących powierzchniowo czynnych,
- olejki emulgujące, naturalne, które delikatnie, naturalnie myją cerę,
- mleczka i emulsje, naturalne, nawilżające, wzmacniające naczynka.
Gorszym wyborem jest żel gdyż ściąga i podrażnia cerę naczynkową.
Szukaj naturalnych, niekoniecznie aptecznych kosmetyków. Naturalne środki nie zawierają substancji drażniących, a oprócz tego w ich składzie jest mnóstwo roślinnych substancji wspierających Twoją cerę.
CZEGO UNIKAĆ przy oczyszczaniu cery naczynkowej?
- mydła, nawet tego naturalnego, gdyż zaburza Ph skóry i podrażnia naskórek, wzmacnia efekt wrażliwych naczynek,
- nienaturalnych substancji myjących zawierających, alkohol, barwniki, mocne substancje zapachowe, parabeny,
- kosmetyków myjących z nienaturalnymi substancjami, które silnie podrażniają skórę, zwłaszcza:
- SLS (Sodium Lauryl Sulfate) – to drażniący, agresywny detergent stosowany w chemii gospodarczej i przemysłowej.
- SLES (Sodium Laureth Sulfate) – to substancja pokrewna produkowana z tlenku etylenu, będąca pochodną ropy naftowej.
Z uwagi na silne właściwości spieniające, jest obecna w większości kosmetyków myjących – żelach i mydłach, płynach i olejkach do kąpieli, szamponach, płukankach do jamy ustnej, a nawet tonikach do usuwania makijażu.
Zamykanie naczynek na twarzy
Na popękane naczynka – czy istnieje inna alternatywa niż laser?
Laserowa terapia nie działa na zawsze, często po kilku miesiącach naczynia pokazują się w innym miejscu. Poza tym laser, to bardzo inwazyjna obciążająca nasz cały organizm metoda.
Alternatywa? Wzmacnianie i obkurczanie naczynek naturalnymi terapiami i dobrymi, wysoko stężonymi, najlepiej naturalnymi kosmetykami. Regularna kilkumiesięczna terapia pozwala wchłonąć widoczne naczynka. Nie obiecuję Ci, że wyleczy też już pęknięte, ale na pewno je wyciszy i będą mniej widoczne. Za to na pewno wzmocni, ujędrni Twoje kruche naczynia, tak że będą mniej się pokazywać i mniej pękać, a cera będzie miała zdrowy, jednolity koloryt.
Naturalne kosmetyki dobrej jakości stosowane regularnie są jak prewencja, plus budują naturalną siłę Twojej cery, cofają też wiele negatywnych zmian w skórze przy regularnym stosowaniu. Laseroterapia chwilowo “chowa” Twój problem, ale go nie leczy.
Cera naczynkowa – kosmetyki i codzienna pielęgnacja
Wszystkie kosmetyki o jakich piszę poniżej znajdziesz w gotowym Zestawie na Naczynka. Zestaw zawiera: 2 serum, krem i 2 maseczki oraz gotową rozpiskę jaki go stosować i jak robić maseczki.
Warto tak skomponować swoje kosmetyki na dzień i na noc, aby cały czas wzmacniały, obkurczały naczynka, ale także nawilżały i dbały o młodość naszej cery.
Naczynka podobnie, jak mięśnie naszej twarzy i naszego ciała trzeba “gimnastykować”, czyli cały czas je wzmacniać i ujędrniać, tak aby były silne i nie pękały przy niesprzyjających okolicznościach np. pogodowych lub podwyższonego stresu. Sam krem tej pracy nie wykona, dlatego w Natural Way stosuje i polecam Ci wodny ekstrakt z oczaru wirginijskiego w formie serum, który stosujemy codziennie na noc pod krem.
Ekstrakt z oczaru wirginijskiego:
- łagodzi podrażnienia, obkurcza naczynia, likwiduje obrzęki,
- wzmacnia i odżywia cerę, poprawia się jej koloryt i jędrność,
- sprawia, że pajączki i widoczne naczynia są wchłaniane, a po kilku zastosowaniach stają się mniej widoczne.
Regularne stosowanie serum z oczaru wirginijskiego sprawia, że cera naczynkowa jest uspokojona, wzmocniona i odżywiona. Jednocześnie poprawia się jej koloryt i jędrność. Pajączki i widoczne naczynia są wchłaniane i stają się mniej widoczne.
2. Serum na dzień dla cery naczynkowej
Serum na dzień dla młodości i nawilżenia, jakie jest dedykowane w Natural Way dla cery naczynkowej to serum z protein jedwabiu.
Jedwab to naturalne białko, składające się z 18 skutecznych aminokwasów, które wspomagają procesy regeneracji skóry. Włókna jedwabiu budową przypominają ludzką skórę, są bardzo dobrze przez nią tolerowane. Proteiny jedwabiu idealnie „gaszą pragnienie” cery. Ponadto są naturalnym filtrem UV i chronią skórę przed negatywnym wpływem czynników zewnętrznych.
W przypadku cery naczynkowej proteiny jedwabiu będą:
- poprawiać i ujednolicać koloryt,
- zapobiegać przesuszeniu i podrażnieniu cery,
- nawilżać i wygładzać.
3. Krem na dzień i noc dla cery naczynkowej
Kiedy masz odpowiednio dobrane serum na dzień i na noc, pozostaje dobrać tylko bardzo dobrej jakości, skuteczny krem na naczynka. Kiedy różnicujesz swoją dzienną i nocną pielęgnację serum, krem stosujemy wtedy ten sam na noc i na dzień.
Krem wzmacniająco-kojący dla cery naczyniowej o zapachu gardenii od Natural Way jest kosmetykiem naturalnym, który bardzo dobrze chroni cerę, ale także już po kilku dniach stosowania wycisza rumień.
Intensywnie obkurcza i wzmacnia naczynka włosowate. Przeciwdziała pojawianiu się pajączków na twarzy.
Siła działania kremu działania bierze się z wykorzystania najsilniejszych roślinnych ekstraktów wzmacniających naczynka:
- ekstraktu z arniki,
- ekstraktu z oczaru wirginijskiego,
- wyciąg z liści winorośl
- ekstraktu z bluszczu i dziurawca,
- ekstraktu z kasztanowca.
Krem wzmacniająco-kojący dla cery naczynkowej zawiera naturalne oleje:
- olej jojoba,
- olej z nasion ogórecznika,
- masło shea,
- olej z pestek winogron,
- olej migdałowy.
Krem znakomicie nadaje się, jako baza na dzień pod makijaż, jak również jako krem na noc. Przy regularnym stosowaniu cera naczynkowa staje się uspokojona, wzmocniona i odżywiona, poprawia się jej koloryt i jędrność. Pajączki i widoczne naczynia są wchłaniane i stają się mniej widoczne.
4. Maseczki w płachcie dla cery naczynkowej. Stosuj 1 raz w tygodniu.
Maska w płachcie to jeden z najskuteczniejszych, a na dodatek szybki i prosty sposób na regenerację cery w we własnym domu.
Zalety maski w płachcie:
- wprowadza substancje aktywne w głębsze partie skóry, zapobiega ich odparowaniu,
- zajmuje zaledwie 15 -20 minut i jest “czystym zabiegiem”,
- robiona regularnie jest w stanie odmienić kondycję cer nawet z widocznymi naczynkami, a nawet zaniedbaną, ze zmarszczkami, lub przesuszoną.
Nie mówię tu jednak o gotowych maskach w płachcie jakie możesz kupić w sklepie, ale o takich, które robisz “na świeżo” sama. Świeża maska, jest naprawdę aktywna, po prostu działa, ma siłę jak zabieg z gabinetu kosmetycznego. Nie zawiera konserwantów, w których “pływają” przez wiele miesięcy mokre maski stojące w sklepach.
Jak robić świeże maseczki w płachcie dla cery naczynkowej?
Proponuję Ci aby robić je na tzw. zaczarowanych maseczkach. To nic innego jak skompresowane, suche maseczki, 100% wiskozy, biodegradowalne i bezpieczne dla Twojej cery.
- wyciągasz maseczkę z foliowego opakowania i wkładasz do małej miseczkę, a potem spryskujesz wybranym ekstraktem lub serum aż urośnie,
- płachtę trzymasz na twarzy 15-20 min, a po zdjęciu, nie zmywasz twarzy tylko nakładasz krem.
Czym nasączać maseczkę w płachcie dla cery naczynkowej?
Ekstraktami, czyli bardzo silnymi roślinnymi serum, które wzmacniają naczynka i całą cerę i są naturalną “bombą” antyoksydacyjną.
Najprościej tym samym serum, które stosujesz na dzień i na noc, czyli łączysz w miseczce oba serum:
- ekstrakt z oczaru wirginijskiego na naczynka
- serum proteiny jedwabiu na wygładzenie zmarszczek i cery
Do maseczki w płachcie możesz używać też innych wodnych ekstraktów i serum od Natural Way, które wzmacniają naczynka i bardzo aktywnie chronią młodość cery. Możesz połączyć w miseczce ich dowolną ilość:
- ekstrakt z hibiskusa, który działa na przebarwienia ale także dzięki bardzo zawartości wit. C bardzo aktywnie wzmacnia i obkurcza naczynia,
- serum żel hialuronowy na mocne nawilżenie cery,
- serum kolagen i elastyna na ujędrnienie cery.
5. Maseczka z glinki dla cery naczynkowej. Raz na 2 tygodnie.
Zalety masek z glinki:
- glinka zawiera bardzo wiele cennych dla skóry minerałów m.in takie jak potas, krzem, żelazo, wapń, dzięki temu odżywia cerę jak żaden inny kosmetyk, bo w żadnym kosmetyku tylu minerałów nie znajdziemy!
- oczyszcza skórę i usuwa wszelkie zanieczyszczenia skórne, ma silne właściwości absorbujące i przeciwbakteryjne,
- utlenia wolne rodniki, czyli przeciwdziała starzeniu cery,
- przywraca cerze, piękny koloryt i blask,
- jest ratunkiem dla cer zaniedbanych, szarych, ze zmarszczkami,
- dobrze zrobiona wzmacnia naczynka, leczy trądzik i inne problemy skórne.
Ja od lat pracuję metodą argiloterapii, czyli proponuję Ci robienie świeżych masek, które łączysz z wodnymi ekstraktami i serum Natural Way, (nigdy z wodą!) : ekstraktem z hibiskusa, oczaru wirginijskiego, kolagenem i elastyną lub serum z protein jedwabiu.
Przepis na maskę z glinki dla cery naczynkowej:
- 1 czubatą łyżeczkę czerwonej glinki wsyp do miseczki,
- nasącz dobrze glinkę ekstraktem z oczaru wirginijskiego i serum proteiny jedwabiu Natural Way (około 6-7 pompek każdego), innym razem możesz też zrobić maseczkę z hibiskusem i kolagenem i elastyną
- na koniec dodaj łyżeczkę kremu na naczynka od Natural Way,
- dokładnie wymieszaj składniki do uzyskania kremowej konsystencji, maska ma być kremowa! Nałóż maseczkę na całą cerę omijając okolice oczu.
I najważniejsze! Maseczka nie może wyschnąć! Cały czas nawilżaj ją ekstraktem z oczaru lub tonikiem. Po 20 minutach zmyj maskę ciepłą wodą.
Po umyciu cery, na twarz nałóż krem na naczynka od Natural Way.
Maseczkę najlepiej stosować 1 raz w tygodniu.
Tu jest cały GOTOWY ZESTAW KOSMETYKÓW NA NACZYNKA od Natural Way, który zawiera wszystkie składniki potrzebne do zrobienia maski z glinki, kupując w zestawie zawsze jest -15% rabatu:
EFEKTY jakich możesz się spodziewać po 4-6 tygodniach regularnego stosowania zestawu na naczynka od Natural Way:
- wzmocnione naczynka, a te widoczne wyraźnie wyciszone,
- poprawa kolorytu, wyciszenie rumienia,
- ujędrnienie cery i likwidacja drobnych zmarszczek.
Przeczytaj więcej o pielęgnacji cery naczynkowej na moim blogu. Zapraszam!
Odwiedź również mój Instagram.