Jest kilka prostych zasad, które pomogą ci chronić cerę przed powstawaniem nowych przebarwień w lecie:
  • dieta bogata w witaminę C oraz beta-karoten pozwala zmniejszyć powstawanie piegów i przebarwień. Warto więc jeść warzywa i owoce, które zawierają naturalne najłatwiej przyswajalne witaminy m.in. marchewkę, czerwone i czarne porzeczki, truskawki i cytrusy.
  • od początku wiosny używaj na cerę dodatkowo filtry UVA i UVB. Obecnie możesz zachować swój codzienny krem (kremy z filtrami to nie jest sposób na codzienną pielęgnację tylko na dzień na plaży) a w aptekach znaleźć mgiełki, które możesz rozpylać nawet na makijaż kilka razy dziennie
  • przed sezonem plażowania zrezygnuj z suplementów i leków (bez recepty) które mogą mieć działanie fotouczulające, takie właściwości ma wiele ziół, które możesz znaleźć w łagodnych lekach na trawienie, sen lub depresję, należą do nich: dziurawiec, arcydzięgiel, ruta, aminek większy. Zioła te należą do rodziny selerowatych, dlatego też takie warzywa jak: seler, koper, pietruszka lepiej jeść po powrocie z plaży
  • nie używaj przed wyjściem na plażę substancji fototoksycznych należą do nich wszystkie perfumy (naturalne olejki zawarte w perfumach np. piżmowy, bergamotkowy, cedrowy, waniliowy, to najsilniejsze substancje fototoksyczne), dezodoranty na bazie alkoholu, kosmetyki zapachowe lub z dodatkiem alkoholu.
  • Fotouczulające są także niektóre leki: hormonalne, przeciwzapalne (aspiryna, ibuprofen), leki odkażające układ moczowy.