Bardzo ci polecam robienie domowych kosmetyków do ciała, pracy jest niewiele, za to efekt jest świetny, a poza przy ich robieniu jest dobra zabawa, a w trakcie używania wiele przyjemności….  W lecie kiedy pod ręką jest tyle obfitości owoców warto z nich korzystać dla pięknej skóry latem. 

Do robienia peelingów wykorzystujemy miękkie pestki z owoców, które wcześniej suszymy na słońcu przez kilka dni, dodajemy sezonowe owocowe i olej aby mieć poślizg na skórze. ewentualnie 2-3 krople ulubionego olejku eterycznego i peeling gotowy! 

Oto moje ulubione i sprawdzone na własnej skórze przepisy. 

MASECZKA I PEELING DO TWARZY  NA PRZEBARWIENIA ORAZ DLA CERY SZAREJ ZMĘCZONEJ Z TRUSKAWKI 🍓

Sezon na truskawkę prawie się kończy, ale jeszcze zdążysz. 

  • Kilka truskawek eko lub bardzo dobrze umytych (truskawki często są traktowane pestycydami, a ich nie chcemy nakładać na naszą cerę) rozgniatamy widelcem na miazgę i maseczka gotowa. Nakładamy na oczyszczoną cerę na 10 -15 minut. 
  • Truskawka ma drobne pestki (te małe kropeczki na truskawce to właśnie jej pestki) zanim więc zmyjesz maseczkę zrób lekki masaż/peeling na jej pestkach.
  • Uwaga dla cer wrażliwych: truskawka ma bardzo dużo wit. C dlatego skutecznie rozjaśnia cerę, pobudza, ale może być też lekko drażniąca dla osób  z cerą bardzo wrażliwą, wtedy do maseczki dodajemy łyżkę stołową maślanki lub jogurtu. Naturalny kwas mlekowy będzie również regenerował cerę, a dodatkowo działał kojącoi maseczka nie będzie podrażniać. 

ROZŚWIETLAJĄCY SKÓRĘ  I PYSZNY! PEELING  Z PESTEK ARBUZA 🍉  I MALIN❤️

  • Pestki po arbuzie (potrzebujesz 1 garść) zostawiamy na 2-3 dni na słońcu aby wyschły, po tym czasie mielimy je w młynku lub rozcieramy na drobny proszek w moździerzu. W przypadku arbuza zdecydowanie polecam jednak młynek bo pestka arbuza jest dość twarda i potrzebujemy ją zmielić dość mocno, aby nie peeling nie podrażnił naszej skóry. 
  • Do ususzonych i zmielonych pestek arbuza dodajemy kilka malin oraz 2-3 łyżki oleju kokosowego (może być też inny olej nawet kuchenny, ale wybieraj te bezzapachowe), wszystko razem rozgniatamy i mieszamy. 
  • Aby mieć jeszcze efekt aromaterapii możesz dodać do niego 2-3 krople olejku eterycznego np. o zapachu arbuza. 
  • Polecam robić peeling przed kąpielą lub prysznicem a przy okazji leżąc w wannie po peelingu zjadać resztę malin:)
  • Taki peeling powtarzamy nie częściej niż co 2 tygodnie, bo nasza skóra musi mieć czas na odnowę i regenerację. 

ODŻYWCZY PEELING Z PESTKI AWOKADO🥑

  • Pestkę z awokado suszymy przez 3-4 dni na słońcu, po tym czasie nacinamy jej skorupkę i ściągamy (powinna łatwo zejść)
  • Wnętrze pestki awokado mielimy w młynku lub blendujemy, to będzie nasz odżywczy w kwasy Omega miąższ peelingu. 
  • Jako drobinki, która będą ścierać naskórek możesz użyć 1-2 łyżeczek zmielonego w młynku siemienia lnianego (efekt nawilżający skórę!) lub zmielone płatki owsiane (efekt rozjaśniający skórę!) lub drobny cukier trzcinowy np. ze szczyptą cynamonu (efekt pobudzajcy!) wybór należy do Ciebie:)
  • Do awokado i np. zmielonego siemienia lnianego dodajemy 2-3 łyżki oleju kokosowego i peeling gotowy! Możesz wzbogacić jego efekt o aromaterapię dodając 2-3 krople oleju eterycznego polecam ci szczególnie: sosnowy będzie miał działanie uspokajające lub cytrusowy o działaniu pobudzającym. 

Podpowiem ci jeszcze jedną małą rzecz:) Teraz w lecie możesz już przygotować suszone pestki owoców na zimę:) Dobrze suszone na słońcu, a potem zamknięte w opakowaniu delikatnie przepuszczającym powietrze będą jak znalazł na jesienne i zimowe wieczory kiedy znów zamarzycie o lecie zawsze będzie można zrobić domowe pachnące peelingi. 

Polecam zwłaszcza suszone całe owoce dzikiej róży i pestki z owocu granatu. Zimą podam ci przepisy również na pysze na peelingi rogrzewające:)

Smacznego, soczystego!