W tym artykule podpowiem jaki wybrać krem z filtrem SPV. 

Cera muśnięta słońcem jest piękna. 

Nie zgadzam się z tym że słońce jest absolutnym złem dla cery. Zależy dla jakiej? Zależy w  jakim natężeniu? Dużo zależy też od tego jak pielęgnujesz cerę? Jak zabezpieczasz przed słońcem? 

Krem z filtrem SPV 50 nie zawsze i nie dla każdego. 

Nie polecam każdej dziewczynie kremu z  filtrem 50 przez cały rok, taki filtr jest tylko dla wyjątkowo wrażliwych cer mających problem z foto uczuleniami, dużymi przebarwieniami czyli zaburzeniami pracy melaniny w skórze, lub cer dojrzałych, na których zauważyłaś pojawianie się pierwszych przebarwień. 

POza tym jak pokazują badania nadużywanie fotoprotekcji może powodować zaburzenia melanogenezy, obniżenie zdolności organizmu do syntezy melaniny, a także obniżyć wydajność niektórych mechanizmów naprawczych DNA. Jednym z enzymów odpowiedzialnych za radzenie sobie ze stresem oksydacyjnym w melanocytach jest katalaza. W badaniach in vitro i ex vivo zaobserwowano w melanocytach pochodzących z jasnej skóry (typ I i II), iż aktywność katalazy jest mniejsza niż w melanocytach pochodzących ze skóry ciemniejszej. Dlatego kontakt z odpowiednią dawką promieniowania dziennego jest niezbędny do utrzymania aktywności antyoksydacyjnej w melanocytach oraz naturalnej fotoochrony.

Filtr 50 tworzy na naszej skórze bardzo silną powłokę. Zimą w Polsce, mamy bardzo niewiele słonecznych dni i poza wyjątkami kiedy jesteśmy w górach na nartach, lub na wakacjach, wystarczy ci ochrona w granicach 8-10.  

Taką ochronę gwarantują ci niektóre naturalne kosmetyki takie jak: 

serum jedwab

Serum Jedwabne posiada naturalny filtr, który wynika z ich naturalnego bursztynowego koloru i składu, jest on w granicach 8-10, dlatego warto wiosną i latem stosować serum proteiny jedwabiu na dzień. Dodatkowo proteiny jedwabiu zawiązują, aż 300 cząsteczek wody w skórze, bardzo dobrze nawilżają i chronią skórę przed odwodnieniem i przesuszeniem. 

  • Kremy z naturalnymi olejami 

Każdy dobry krem nawilżający, który ma w sobie naturalne olejki będzie chronił delikatnie Twoją cerę przed słońcem. Pamiętaj jednak, że nie jest to ochrona wysoka, w granicach 6-8 i w lecie będziesz potrzebowała dodatkowego filtra. 

krem głęboko nawilżający

Oprócz naturalnych olejków jojoba, z oliwek i migdałowy zawiera też w swoim składzie wysokie stężenie aloesu i mocznika czyli dwóch bardzo silnie nawilżających cerę naturalnych substancji aktywnych. Ma lekką konsystencję więc nawet stosowany latem na dzień będzie komfortowy, bo łatwo będzie się wchłaniał, nie będzie sprawiał, że cera będzie się świecić i znakomicie nadaje się pod makijaż, jak i po słońcu. 

Wiek cery i warunki w jakich przebywasz latem są kluczowe przy wyborze filtra. 

Kiedy jesteś wieku 40+ warto być może używać dodatkowego filtra w podkładzie przez cały rok o sile 15-30 SPV. 

Latem jeśli jesteś ciągle na zewnątrz, na wakacjach, dużo na słońcu, to ciesz się słońcem, ale tylko z porządnym filtrem na twarzy. 50 SPV to wtedy dobra siła filtra.

Kiedy latem pracujesz spędzasz czas w zamkniętym pomieszczeniu, biurze,  tylko na drogę do pracy krem z filtrem 50 będzie zbyteczny. Lepiej stosować mgiełki zamiast 1 kremu, ale o tym za chwilę… Krem z SPV 50 zostawia na skórze powłokę, która bardzo często może blokować pory skóry przed prawidłowym oddychaniem. Zwłaszcza jeśli filtr który masz w kremie nie jest naturalny. Gdy latem dużo pracujesz w zamkniętym pomieszczeniu to zbędne ryzyko dla zdrowia cery. Lepiej stosować mgiełki.

Jaki krem z filtrem SPV wybrać? 

Wielu z Was pyta mnie jaki krem z filtrem SPV i dlaczego go nie ma w Natural Way?

Kiedyś taki krem pewnie się pojawi, ale kiedy chodzi o prawdziwą ochronę latem, krem jest mało dla mnie pewny…

Kiedy jesteś na plaży nakładasz krem na słońce co 2-3 godziny. Jeśli chodzi o cerę wierzymy, że raz nałożony krem  będzie nas chronił cały dzień. Szczerze mówiąc to szanse są na to małe. Poza tym kiedy masz cerę problemową lub wrażliwą i masz “swój” krem na dzień wymiana go na krem z filtrem może wcale nie przysłużyć się Twojej cerze…

Jakie jest zatem rozwiązanie? 

Pozostawienie swojego, naturalnego, dobrze dobranego dla Twojej cery kremu, a dodatkowo stosowanie filtru w mgiełce. Znajdziesz takie filtry w każdej aptece, a noszenie go w lecie w swojej torebce i psikanie cery kilka razy dziennie, jest dużo lepszym pomysłem w słoneczny dzień niż tylko krem z rana.

Lekka, emulsyjna, biała mgiełka, może być naturalna (naturalne filtry zawsze dają biały film). Niestety nie łatwo ją zastosować kiedy masz na sobie makijaż.

Mgiełka przeźroczysta niestety nie będzie naturalna, ale kiedy wcześniej nałożyłaś na swoją cerę swój naturalny krem, będzie ona osiadała na powierzchni skóry, która chroni już Twój naturalny krem. Nawet jeśli masz makijaż w dzień, to taka przezroczysta mgiełka może być też w odpowiedniej odległości rozpylana na makijaż kilka razy w ciągu dnia.

Naturalne wzmocnienie skóry przed promieniowaniem SPV? 

W swoim domu przed wakacjami możesz łatwo uodparniać i zabezpieczać skórę przed słońcem latem. Uodparnianie skory polega na wzmacnianiu naskórka tak, aby w lecie kiedy będzie silne słońce Twoja skóra miała autoimmunologiczną ochronę, nie reagowała tak mocno na słońce. To jest ważne szczególnie dla osób, które mają problemy z pigmentacją. 

Jak wzmocnić skórę przed latem?

Przed wakacjami dodawaj do swojego kremu na noc kilka kropli oleju z nasion granatu. Stymuluje on podziały keratynocytów i pogrubia naskórek, wzmacnia także naczynka i poprawia  młodość i jędrność cery.

Wyciągi z zielonej herbaty w formie suplementów przyjmowane doustnie, lub w formie okładów np. zrobionych na zaczarowanych maseczkach to też dobry pomysł.

maseczki

https://naturalway.pl/zamow/maseczki-do-nawilzania-twarzy/

Zaczarowane maseczki to maski suche w płachcie, możesz użyć do nich dobrej jakości zielonej herbaty. Zaparzysz ją sama i robić sobie naturalne okłady, maseczki.  

Zielona herbata jest bardzo bogata w polifenole i chroni nas mocno przed wolnymi rodnikami. Także regularne picie naparu z zielonej herbaty oczyszcza organizm. Dzięki czemu stan skóry wyraźnie poprawia się – skóra nabiera blasku oraz utrzymuje odpowiednią elastyczność.

Jak przygotujesz cerę przed wakacjami taka będzie jej kondycja po powrocie z nich. Mam nadzieję, że informacje zawarte w tym artykule pomogą Ci w tym. 

Źródła z jakich korzystałam:

  • Otręba M, Rok J, Buszman E, Wrześniok D. Regulacja melanogenezy: rola cAMP i MITF. Postępy Higieny i Medycyny Doświadczalnej 2012, vol. 66: 33-40.
  • Kilian-Pięta E., Mateusz H. Wpływ melanogenezy na powstawanie przebarwień. Kosmetologia Estetyczna, 4 / 2019 / vol. 8, 419-422

Przeczytaj więcej o pielęgnacji cery na moim blogu. Zapraszam!

Odwiedź również mój Instagram.