Może cię to zaskoczy ale to właśnie styl życia, a przede wszystkim często odczuwany stres, brak czasu na odpoczynek, stałe zmęczenie; tuż po diecie odpowiadają za problemy cery. 

Długotrwały stres odpowiada za zbyt szybkie starzenie się cery, ale także za nawracający trądzik wieku dojrzałego, trądzik różowaty, rozszerzone naczynka, przesuszenia cery.

Zatem jeśli masz nawracające problemy z cerą zasada nr 2 to Zadbaj o Siebie! 

Jak stres działa na cerę? 

Stres to nic innego jak zaburzenie równowagi między ilością bodźców (zadań, wyzwań) a możliwościami naszych zasobów emocjonalnych i fizycznych. Kiedy nasz organizm zaczyna być przeciążony zaczyna odczuwać stres.

Cera to pierwszy organ jaki zaczyna dotykać stres, jest na pierwszej linii frontu. Stres zaburza oddychanie komórkowe, gdyż krew nierównomiernie krąży w komórkach, skórze brakuje tlenu. Komórki nie pobierają wtedy tyle substancji odżywczych z organizmu ile potrzebują, nie pozbywają się także produktów przemiany materii. Jeśli powtarza się to regularnie to: 

 • Cera się zbyt szybko starzeje, pogarsza jędrność i koloryt. W organizmie wytwarza się wtedy dużo wolnych rodników. Te złowieszczo brzmiące wolne rodniki to komórki, które utraciły jeden elektron i próbują go odzyskać z innych komórek, niszczą białka czyli kolagen i elastynę, która odpowiada za jędrność, elastyczność i młodość skóry, a także lipidy, które odpowiadają za jej nawilżenie. 
 • Cera sucha i normalna, staje się odwodniona, pojawia się  nadwrażliwość, pieczenie, swędzenie, nadmierne przesuszenie. Pogarsza się koloryt, cera staje się ziemista i bez życia. 
 • Cera naczyniowa ma podobne objawy, ale tu także dochodzi problem silnych zaczerwienień (tzw. uderzenia gorąca, rumień) oraz trądziku różowatego.
 • Z kolei reakcją cery cery tłustej i mieszanej na stres jest zbyt duże wydzielanie sebum, a stąd już prosta droga do stanów zapalnych, a nawet ropnych. 

Dlaczego dziewczyny (i chłopaki:) jeśli szukacie skutecznego sposobu na pożegnanie problemów z cerą, a stres to od dawna Twój niechciany towarzysz życia, to warto skupić swoje działania, uwagę i myśli na tym aby przeorganizować swoje życie tak, abyśmy mieli w nim jak najwięcej “oddechu” i jak najmniej stresu. 

5 najlepszych rzeczy jakie możesz dla siebie zrobić to: 

  1. Pilnowanie równowagi między ilością godzin jakie spędzasz w pracy, a jakie przeznaczasz na odpoczynek. Pamiętaj, że kiedy jesteś zmęczony/na jesteś mniej skuteczny/na, pracujesz wolniej, mniej kreatywnie, a to z kolei kumuluje ilość zadań i podnosi poziom stresu. To nie ilość, a jakość pracy ma znaczenie. Przerwij te zaklęte koło zmęczenia już dziś! 
  2. Sport. Działa dokładnie odwrotnie na komórki niż stres, dotlenia, odżywia, pobudza, czyli w naturalny sposób odmładza i daje ci dodatkową porcję energii. Najlepszy i najtańszy na rynku antyoksydant! Stosujesz? 
  3. Sen. Tu najważniejsze są regularne, stabilne godziny snu. W tygodniu chodź spać i wstawaj o tej samej porze. To w naturalny sposób przywraca równowagę do Twojego życia. A poza tym kiedy jesteś wyspany masz naturalną auto ochronę przed stresem. Stosuj ją!
  4. Radość, pasja, bliskie relacje z innymi. Na pewno masz dostęp do najprostszej i najskuteczniejszej ochrony przed stresem są nią nasze pasje, rzeczy które karmią naszą duszę, a także osoby, które kochamy, lubimy, i z którymi przebywanie zawsze dodaje nam sił. Pielęgnuj to i stosuj tak często jak to tylko możliwe!
  5. Relacja z samym sobą. Im bliższa, cieplejsza, spójna, szczera, tym mniej szans, że stres zagości na dłużej w Twoim życiu. Najważniejsze dla tej relacji jest autentyczny kontakt z samym sobą. Jak tylko pojawiają się trudne emocje uświadom je sobie zapytaj siebie: co czuję? złość, niepokój, znużenie…a potem drugie pytanie jak należy zadać: czego potrzebuję? może odpoczynku, może chwili przerwy, może spotkania wieczorem z kimś bliskim, może pobiegać? Tę technikę od lat stosuję dzięki Non Violent Communication, która też uczy mnie jak mówić innym o swoich potrzebach, a także jak komunikować trudne emocje. To uwalnia! Wpisz w You Tube Non Violent Communication i zobacz na czym polega, może zainspiruje cię do pozytywnych zmian! Tego życzę i ściskam ciepło.