Kalendarz biologiczny ciała kobiety wyznacza jego rytm. Stan naszej skóry w dużej mierze zależy od naszego układu hormonalnego. Najbardziej widoczne zmiany są w trakcie ciąży, menopauzy i właśnie w trakcie cyklu menstruacyjnego. 

Rytm wyznaczają 3 hormony: 

Estrogen pomaga w utrzymaniu jędrności cery, przeciwdziała powstawaniu zmarszczek, utrzymuje odpowiednie nawilżenie skóry, a nawet działa przeciwzapalnie. 

Progesteron stymuluje produkcję kolagenu w skórze, podnosi jej odporność, działa na cerę i na nas uspokajająco, pomaga w regulacji snu.

Testosteron główny hormon występujący u mężczyzn, ma także duży wpływ na organizm kobiety, produkuje sebum, dzięki temu zapobiega powstawaniu zmarszczek (cera mężczyzn jest bardziej tłusta od cer kobiet). Zbyt duża ilość testosteronu powoduje  może przyczyniać się do trądziku. 

Zmiany cery w trakcie cyklu i pielęgnacja 

TYDZIEŃ PRZED I MENSTRUACJĄ 

 • Tydzień przed i w czasie menstruacji cera oczyszcza się. Menstruacja uruchamia procesy oczyszczające w całym naszym organizmie. Jako kobieta “otwierasz się”, pory skóry są wtedy większe, skóra “oddycha”. Cera jest wyjątkowo uwrażliwiona na wszystko co na nią nakładasz, mogą wtedy pojawić się zaczerwienienia przy nakładaniu serum, maseczek, a nawet kremu.
 • Często w czasie menstruacji możesz zaobserwować na swojej skórze niechciane zmiany, wypryski, zaczerwieniania. Gdy okres już się rozpocznie, poziom zarówno estrogenu, jak i progesteronu jest niski, dlatego nierzadko odczuwamy wtedy suchość skóry, mamy wrażenie, że cera jest matowa, wrażliwa i zmęczona.
 • Brak równowagi hormonalnej w tym okresie skutkuje nadprodukcją sebum oraz wytworzeniem się warunków sprzyjających zatykaniu porów i powstawaniu stanu zapalnego. Najczęściej objawia się on krostami na brodzie i wzdłuż linii żuchwy. 

Z czego rezygnujemy w tym czasie? 

Z maseczek na ekstraktach i kwasach owocowych. Zabiegów mocno złuszczających.  

Co warto włączyć do pielęgnacji? 

 • Serum oczyszczające takie jak ekstrakt z bukwicy lekarskiej o działaniu przeciwzapalnym jako terapia na noc: 

https://naturalway.pl/zamow/ekstrakt-z-bukowicy-lekarskiej/

 • Dla dziewczyn z cerą mieszaną i tłustą krem antybakteryjny jako terapia na noc i na dzień: 

https://naturalway.pl/zamow/krem-antybakteryjny-dla-cery-mieszanej-tlustej-problemowej-o-zapachu-drzewka-herbacianego/

 • Dla dziewczyn z cerą suchą normalną, serum żel hialuronowy, który będzie pomagał w nawilżeniu cery: 

https://naturalway.pl/zamow/serum-zel-hialuronowy/

PIERWSZA POŁOWA CYKLU

 • Zakończenie miesiączki sprawia, że poziom estrogenu wzrasta. Dodatkowo stan cery zaczyna się poprawiać. Pory zaczynają się zwężać, wcześniejsze uwrażliwienie cery powoli znika. Cera jednak jest jeszcze często blada, wydaje się jej brakować blasku, ten stan spowodowany jest nadal niską wartością estrogenu i  progesteronu. 

Co warto włączyć do pielęgnacji? 

W czasie kiedy księżyc rośnie nasza skóra także domaga się odżywiania. To czas regeneracji i odnowy,  oraz uzupełnienia braków minerałów i odżywienia. 

Dobrze w tym czasie sprawdzą się wszelkie:

 • zabiegi odżywiające, nawilżające, wzmacniające – nasza skóra dobrze wchłania składniki odżywcze
 • maseczki, balsamy na skórę, włosy, paznokcie
 • masaże cery na naturalnych olejach pomogą w oczyszczeniu i dodadzą cerze energii i blasku 

Dla każdej cery polecam:

 • serum proteiny jedwabiu na dzień, posiada aż 18 aminokwasów i w naturalny sposób regeneruje warstwę lipidową, odżywia i nawilża cerę: https://naturalway.pl/zamow/serum-proteiny-jedwabiu/
 • serum kolagen i elastyna, na noc, które “podnosi  cerę”, poprawia jędrność i wzmacnia cerę po menstruacji, pomaga  w odnowie naskórka i odbudowie kolagenu:

https://naturalway.pl/zamow/serum-kolagen-i-elastyna/

OWULACJA DO PIERWSZEGO TYGODNIA PRZED MENSTRUACJĄ 

 • Wysoki poziom estrogenu powoduje wzrost hormonu luteinizującego (LH), wywołującego owulację. W tym czasie w organizmie na wysokim poziomie utrzymuje się nie tylko estrogen, ale również testosteron, który powoduje przypływ energii. 
 • Cera w tym czasie nabiera blasku, jest promienna, silna, rzadko wtedy zdarzają się wypryski. To czas kiedy nasza cera jest w swojej najlepszej kondycji. Poprawia się nasz nastrój.
 • Na tydzień przed menstruacją wzrasta progesteron, który później,  na tydzień przed miesiączką, przyczynia się do pogorszenia stanu skóry.

Co warto włączyć do pielęgnacji? 

 • W tym czasie sięgamy po sprawdzone wcześniej metody, które służyły przedtem naszej skórze. 
 • Dzięki zwiększającym się poziomowi estrogenu skóra jest także bardziej wytrzymała i szybciej się regeneruje, dlatego to dobry moment na zabiegi kosmetologiczne czy przetestowanie nowych kosmetyków.
 • Pielęgnacja powinna opierać się na produktach o lekkiej konsystencji, nawilżającej, takiej jak ten krem, który może być na dzień i na noc: 

https://naturalway.pl/zamow/krem-gleboko-nawilzajacy-dla-cery-normalnej-suchej-z-widocznymi-oznakami-starzenia-o-zapachu-drzewka-rozanego/

 • Polecam ci też zabiegi domowe l dla cery naczyniowych lub z przebarwieniami: 

https://naturalway.pl/zamow/zestaw-do-terapii-domowych-na-przebarwienia/

https://naturalway.pl/zamow/zestaw-do-terapii-domowych-na-naczynka/

 • To też dobry moment na peelingi w ziarnie lub enzymatyczne lub zabiegi złuszczające

Przeczytaj więcej o pielęgnacji cery na moim blogu. Zapraszam!

Odwiedź również mój Instagram.