Czy ty też tak jak ja tak bardzo tęskniłaś/eś za słońcem, że gdy tylko pojawiło się pierwsze mocniejsze, wiosenne słońce wystawiasz twarz przy każdej okazji by złapać go jak najwięcej. 

 

Słońce daje nam super energię i potrzebą dawkę wit. D, ale to wiosenne może być bardzo mocne. Gdy  nie przygotujemy i nie zabezpieczymy cery na jego ekspozycję bardzo łatwo możemy doprowadzić do powstawania słonecznych przebarwień. 

 

Nawet jeśli do tej pory ich nie miałeś/aś to każda cera po 40 -stce jest na nie narażona. 

Ja nigdy wcześniej nie miałam przebarwień, ale po 40 roku życia regularnie widzę, że  na mojej twarzy zwłaszcza po lecie pojawiają się pierwsze delikatne przebarwienia. 

 

Chroń cerę razem ze mną przed przebarwieniami. Oprócz kremu z filtrem, wiele możemy zrobić aby wzmocnić nasza cerę i skórę, tak by była silna i aby przebarwienia sie jej “nie imały”. Warto też wykluczyć ze stosowania substancje fotouczulające i fototoksyczne. 

 

Oto kilka podstawowych zasad ochrony przed przebarwieniami po słonecznymi: 

 

  • dieta bogata w witaminę C oraz beta-karoten pozwala zmniejszyć powstawanie piegów i przebarwień. Warto więc jeść warzywa i owoce, które zawierają naturalne najłatwiej przyswajalne witaminy m.in. marchewkę, czerwone i czarne porzeczki, truskawki i cytrusy.

 

  • od początku wiosny używaj na cerę dodatkowo filtry UVA i UVB. Obecnie możesz zachować swój codzienny krem (kremy z filtrami to nie jest sposób na codzienną pielęgnację tylko na dzień na plaży) a w aptekach znaleźć mgiełki, które możesz rozpylać nawet na makijaż kilka razy dziennie 

 

  • przed sezonem plażowania zrezygnuj z suplementów i leków (bez recepty) które mogą mieć działanie fotouczulające, takie właściwości ma wiele ziół, które możesz znaleźć w łagodnych lekach na trawienie, sen lub depresję, należą do nich: dziurawiec, arcydzięgiel, ruta, aminek większy. Zioła te należą do rodziny selerowatych, dlatego też takie warzywa jak: seler, koper, pietruszka lepiej jeść po powrocie z plaży. 
  • fotouczulające są także niektóre leki: hormonalne, przeciwzapalne (aspiryna, ibuprofen), leki odkażające układ moczowy. Sprawdź czy leki które stosujesz na co dzień nie zawierają substancji fotoczułych

 

  • nie używaj przed wyjściem na plażę substancji fototoksycznych należą do nich wszystkie perfumy (naturalne olejki zawarte w perfumach np. piżmowy, bergamotkowy, cedrowy, waniliowy, to najsilniejsze substancje fototoksyczne), dezodoranty na bazie alkoholu, kosmetyki zapachowe lub z dodatkiem alkoholu 

Jeśli szukasz skutecznych kosmetyków na istniejące już przebarwiania, bardzo polecam ci zestaw do terapii domowych, który zawiera dwa serum krem i dwie maski. Stosując go przez 6 tygodni możesz znacznie rozjaśnić lub  zlikwidować świeże przebarwiania. Jest tutaj: