Przebarwienia skórne to często spotykany defekt estetyczny. Dla wielu z nas może to być także bardzo poważny problem wpływający na samopoczucie, a nawet samoocenę. Ciemne plamy na twarzy i brak jednolitego kolorytu cery jest często widoczny, dlatego chcemy  się go pozbyć lub próbujemy go zamaskować.

Uważam, że brązowe plamy na cerze są problemem, ale naturalne piegi już nie są problemem przebarwień, a raczej naturalną urodą naszej cery i warto je zaakceptować, a przynajmniej polubić.

 

Przebarwienia cery są nie lada wyzwaniem dla kosmetyków…ale zanim napiszę ci o tym jak je rozjaśniać i żegnać naturalnymi zabiegami najpierw napiszę ci jak ich nie mieć. Nawet jeśli już na Twojej cerze pojawiły się pierwsze przebarwienia, to nikt z nas nie chce ich mieć więcej, zatem mądre, naturalne metody przeciwdziałające powstawaniu przebarwień są najważniejsze. 

 

Wiedza naukowa jaką cytuję w tym artykule pochodzi z mojej pracy dyplomowej na studiach podyplomowych w SGGW w Warszawie na kierunku: „Rośliny i surowce roślinne dla zdrowia – jakość i wykorzystanie”. 

 

Dzięki mojej 11 letniej pracy z cerą, roślinami leczniczymi i praktyce tworzenia kosmetyków naturalnych podpowiem ci w tym artykule dlaczego powstają na naszej cerze problemy m. in przebarwienia, i jakimi roślinami, naturalnymi surowcami  i kosmetykami je leczyć, oraz  jakie działania należy podjąć, aby nie mieć lub zmniejszyć ilość przebarwień. Pokaże ci konkretnie co stosować do swojej codziennej pielęgnacji i jako domowe zabiegi na przebarwienia. 

 

Kluczowe pytanie: JAK powstają przebarwienia? 

 

Skóra człowieka jest wyposażona w mechanizm naturalnej fotoochrony, jakim jest melanogenza, dzięki czemu negatywne efekty oddziaływania np. nadmiernego nasłonecznienia zostają złagodzone. Melanogeneza jest procesem związanym z ochroną komórek przed stresem oksydacyjnym, spowodowanym przez wolne rodniki (WR). Jednym z czynników zewnętrznych, odpowiedzialnych za powstawanie wolnych rodników oraz stres oksydacyjny jest promieniowanie UV. To jedno z nielicznych źródeł WR, które można kontrolować (Videira i in., 2013).

 

Zadaniem melanin jest ochrona głębszych warstw skóry przed szkodliwym promieniowaniem UVA i UVB. Ze względu na swoje właściwości fotoabsorbujące szacuje się, że melaniny są w stanie skutecznie rozpraszać do 99,9% zaabsorbowanego promieniowania ultrafioletowego (Brenner, Hearing, 2008).

 

Przyczyny powstawania przebarwień? DLACZEGO? 

 

Procesy melanogenezy mogą jednak w znacznym stopniu modyfikować substancje przyjmowane w postaci doustnej lub aplikowane na skórę, powodując zarówno pojawienie się przebarwień jak również ich rozjaśnienie oraz regulację tego procesu. (Videira i in. 2013).

Najczęstszą przyczyną powstawania przebarwień, prawdopodobnie nie jest wyłącznie nadmierna ekspozycja na promieniowanie UV, ale towarzysząca temu dysfunkcja regulacji gradientu pH bariery naskórkowej. Gradient ten zmienia się podczas proliferacji komórek naskórka, na którą wpływ ma przyjmowanie lub aktywność substancji mogących wywołać odczyn fototoksyczny lub fotoalergiczny, wiek, płeć oraz niewłaściwa pielęgnacja cery. Istotnym elementem, wydaje się być również wydolność bariery naskórkowej oraz aplikowane na skórę produkty kosmetyczne, które mogą bezpośrednio wpływać na powstawanie miejscowych zmian skórnych (Kilian-Pięta., Hoppe, 2019).

 

Podsumowując głównymi przyczynami powstawania przebarwień są: 

  1. nadmierna ekspozycja na światło UV, czyli zbyt częste i zbyt długie przebywanie na słońcu
  2. zmiany hormonalne i problemy zdrowotne 
  3. przesuszanie skóry i osłabienie funkcji ochronnych skóry poprzez: palenie papierosów, działanie niektórych leków m.in hormonalnych, 
  4. niepożądane działanie niektórych kosmetyków i zbyt mocno ingerujące w cerę zabiegi kosmetyczne

 

Poziom pH skóry a powstawanie przebarwień. SKĄD SIĘ BIORĄ? 

Tworzenie bariery hydrolipidowej na powierzchni skóry zależy od wartości pH zarówno powierzchni skóry właściwej, jak i w obrębie naskórka. Odczyn pH w środowisku warstwy brodawkowatej naskórka oraz podstawnej (w tym melanocytów) ma wartość pH 7,2-7,4. Ulega on obniżeniu do 4,0-5,5 w warstwie rogowej.

Podczas powstawania i dojrzewania melanosomów poziom pH wewnątrz organelli ulega zmianie. Z początkowego kwaśnego, o wartości 5,0 rośnie do niemal obojętnego tj. pH 6,8. Zmiana ta jest niezwykle istotna, ponieważ tyrozynaza (główny enzym w procesie melanogenezy) traci aktywność w kwaśnym środowisku. Warto mieć to na uwadze zarówno w przypadku długotrwałej ekspozycji skóry na promieniowanie słoneczne jak i w profilaktyce przebarwień. Stosowanie produktów do pielęgnacji skóry z odpowiednio obniżonym pH, np. serum z hydroksykwasami lub składnikami aktywnymi, takimi jak witamina C, może stanowić skuteczną profilaktykę powstawania przebarwień (Kilian-Pięta , Hoppe , 2019).

 

Wzrost odczynu pH w okolicach melanosomów, powstały wyniku upośledzenia regulacji gradientu pH, może prowadzić do lokalnej nadaktywności tyrozynazy i przyczynić się do trwałego wadliwego procesu melanogenzy, co nie zawsze musi się odbywać w przypadku przedawkowania promieniowania UV. Podobne zjawisko można by przypisać działaniu antykoncepcji hormonalnej, nieodpowiedniej pielęgnacji nadmiernie wysuszającej naskórek np. produktami matującymi czy eksponowaniu skóry na promieniowanie UV po inwazyjnych zabiegach złuszczających.(Kilian-Pięta., Hoppe, 2019).

 

Warto nadmienić, że nadużywanie fotoprotekcji może powodować zaburzenia melanogenezy, obniżenie zdolności organizmu do syntezy melaniny, a także obniżyć wydajność niektórych mechanizmów naprawczych DNA. Jednym z enzymów odpowiedzialnych za radzenie sobie ze stresem oksydacyjnym w melanocytach jest katalaza. W badaniach in vitro i ex vivo zaobserwowano w melanocytach pochodzących z jasnej skóry (typ I i II), iż aktywność katalazy jest mniejsza niż w melanocytach pochodzących ze skóry ciemniejszej. Dlatego kontakt z odpowiednią dawką promieniowania dziennego jest niezbędny do utrzymania aktywności antyoksydacyjnej w melanocytach oraz naturalnej fotoochrony !(Otręba i in., 2012).

 

Z powyższych wywodów kluczowe są dla nas 3 wnioski czyli PROFILAKTYKA PRZEBARWIEŃ:

 

  • profilaktyka przebarwień to nie tylko stosowanie kosmetyków o działaniu foto ochronnym, ale również codzienna pielęgnacja produktami o obniżonej wartości odczynu pH, które zmniejszają aktywność tyrozynazy !
  • w profilaktyce przebarwień oraz ich rozjaśnianiu, najistotniejszym jest wstrzymanie (kompleksowe lub miejscowe) aktywności tyrozynazy. W tym celu stosuje się składniki aktywne, które hamują działanie enzymu poprzez zmianę pH środowiska, konformacji białka lub związanie się z enzymem, blokując w ten sposób jego centrum aktywne, są przede wszystkim doustne i kosmetyczne substancje bogate w kwasy owocowe i naturalną wit. C
  • zbyt wysoka fotoochrona przez cały rok może również prowadzić wtórnie do powstawania przebarwień na skórze, bo naszej skórze niezbędny jest kontakt z pewną dawką promieniowania słonecznego, aby skóra mogła zapewnić sobie naturalną foto ochronę.

 

ROZWIĄZANIE czyli JAK NIE MIEĆ PRZEBARWIEŃ? 

Codzienna systematyczna pielęgnacja produktami o potwierdzonym działaniu na proces melanogenezy jest alternatywą dostępną niezależnie od pory roku w stosunku do inwazyjnych zabiegów gabinetowych usuwających przebarwienia, takich jak laserowe usuwanie przebarwień czy zabiegi oparte na syntetycznych kwasach o bardzo wysokim stężeniu. 

Osobiście jestem przeciwna takim zabiegom, bo uważam, że nie likwidują problemu przebarwień, tylko na chwilę go ukrywają. W dłuższym czasie regularne korzystanie z “lasera” lub tzw. zabiegów na syntetycznych kwasach uwrażliwia cerę bardziej na promieniowanie UV, często staje się ona cieńsza i ma mniejsze umiejętności samoregulacji i ochrony przed niepożądanymi procesami melanogenezy w skórze i powstawania przebarwień.

 

Na profilaktykę przeciw powstawaniu przebarwień skóry istotny wpływ ma: 

  • dieta  –  Tutaj wklejam CI cały mój artykuł z podanymi składnikami jakie warto włączyć do swojej diety aby od wewnątrz wspierać swój organizm w regulacji procesu melanogenezy w skórze: 
  • pielęgnacja naturalnymi kosmetykami – o tym będzie w dalszej części tego artykułu, pokaże ci pełną terapię na przebarwienia jaką codziennie będziesz mógł/a stosować w swoim domu aby poprawiać konducję swojej cery 
  • wzmacnianie ciała naparami z ziół – o tym będzie w innym artykule, śledź też profil Natural Way na FB:

https://www.facebook.com/NaturalneterapieNaturalWay

I na IG: 

https://www.instagram.com/naturalway_naturalneterapie/

W najbliższym czasie planuję wprowadzić do naszego sklepu https://naturalway.pl/ mieszanki ziół do picia na problemy cery. m. in. na przebarwienia

PIELĘGNACJA CERY OD CZEGO ZACZĄĆ? Krok 1

Polecam Ci zwłaszcza 2 kosmetyki bogate w naturalne organiczne kwasy owocowe i wysokie stężenie witaminy C, takie jak:

  • serum  ekstrakt korzenia syberyjskiego, który możesz stosować jako tonik i serum na dzień i na noc, jest tutaj: 

 https://naturalway.pl/zamow/zen-szen-do-zmarszczki/

Żeń-szeń ma w swoim składzie ponad 200 substancji aktywnych. Trudno znaleźć taką ilość w innych roślinach. Jedną z najważniejszych substancji są ginsenozydy, które zwiększają zdolność hemoglobiny do tego, by przyłączał się do niej tlen, a to oznacza że ekstrakt z żeń-szeń działa bardzo silnie antywolnorodnikowo. 

Ekstrakt od Natural Way,ma najwyższe możliwe stężenie. Wcześniej pracowałam z gabinetami kosmetycznymi dlatego we wszystkich kosmetykach “zostawiłam” stężenia które działają i pracują intensywnie i naprawczo ze skórą. Zawiera w sobie także duże stężenie wit. C, jest bardzo silnym antyoksydantem oddziaływującym na pH naszej skóry, ale także ma wpływ na odnowę i regenerację oraz wzmocnienie komórek skory

  • serum ekstrakt z hibiskusa, polecam ci go jako serum na noc, jest tutaj:

https://naturalway.pl/zamow/ekstrakt-z-hibiskusa/

Hibiskus to najbogatsza roślina w organiczne, naturalne kwasy owocowe. Zawiera aż 8 aktywnych kwasów, m.in: hibiskusowy jabłkowy, winowy, octowy, cytrynowy oraz bardzo wysokie stężenie wit C. 

Ekstrakt z hibiskusa nie tylko pozytywnie wpływa na pH naszej skóry, ale też delikatnie złuszcza naskórek (nie zauważysz tego, ale po kilku dniach stosowania poczujesz gładkość:) rozjaśnia cerę i likwiduje świeże przebarwienia.  Dodatkowo chroni i wzmacnia naczynia włosowate, działa antybakteryjnie, przeciwzapalne, koi. Pobudza krążenie krwi i metabolizm. 

Oba serum są ekstraktami wodnymi, co oznacza, że skóra bardzo łatwo i szybko będzie je wchłaniała oraz dużo szybciej zobaczysz efekt rozjaśnienia, a nawet cofnięcia przebarwień. Dodatkowo skóra stanie się silniejsza i uruchomią się jej naturalne procesy odnowy i wzmocni się struktura kolagenu w skórze, która także ma wpływ na powstawanie przebarwień. 

 

KREM NA PRZEBARWIENIA,  JAKI WYBRAĆ ?  

 

Krem wybielający przebarwienia to nic innego jak krem, który najczęściej zawiera składniki bogate w wit. C.  Dzisiejszym trendem kosmetycznym są też kremy bogate w kwasy syntetyczne, ale moim zdaniem mogą one działać odwrotnie niż efekt, który chce się osiągnąć, czyli potęgować przebarwienia poprzez zbyt wysokie stężenie kwasów takich jak np. migdałowy czy mlekowy. 

 

Ja polecam ci używanie dwóch serum pod krem 

Ekstraktu z żeń szenia na dzień, pisałam o nim już wyżej, jest tutaj: 

https://naturalway.pl/zamow/zen-szen-do-zmarszczki/

oraz 

Ekstraktu z hibiskusa na noc, jest tutaj: https://naturalway.pl/zamow/ekstrakt-z-hibiskusa/

Oba zrobią więcej niż jakikolwiek krem z syntetyczną wit. C lub naturalnymi organicznymi składnikami z wit. C, bo są tylko tym czego potrzebuje cera z przebarwieniami, czyli organicznymi kwasami bogatymi w bardzo wysokie stężenie wit. C 

Jako krem polecam Ci taki, który likwiduje zaczerwienienia oraz delikatnie rozjaśnia cerę i wzmacnia przy okazji naczynka. Krem wzmacniająco-kojący od Natural Way  potrafi w 3 dobry rozjaśnić cerę, ale nie dzięki syntetycznym kwasom, ale  dzięki naturalnym składnikom i ekstraktom z roślin, które mają dobroczynny i delikatny wpływ na cerę: ekstraktom z arniki,  z oczaru wirginijskiego, z bluszczu i dziurawca i ekstraktu z kasztanowca. 

Krem wzmacniająco – kojący znajdziesz tutaj: https://naturalway.pl/zamow/krem-wzmacniajaco-kojacy-dla-cery-naczyniowej-o-zapachu-gardenii/

Krem Natural way zawiera także naturalne olejki, które mają naturalne fotoochronne oraz wzmacniające działanie takie jak: olej jojoba, olej z nasion ogórecznika, olej z pestek winogron. Mają one delikatne naturalne filtry w granicach 8 -10 i w okresie jesienno zimowym są one wystarczające dla ochrony cery. 

Nie polecam Ci stosowania kremów z mocnym filtrem w zimie i jesienią. Jak pokazują najnowsze badania zbyt częste i zbyt mocne filtry UV mogą mieć odwrotny skutek czyli pogłębiać przebarwienia i przyczyniać się do powstawania nowych!

Nadużywanie fotoprotekcji może powodować zaburzenia melanogenezy, obniżenie zdolności organizmu do syntezy melaniny, a także obniżyć wydajność niektórych mechanizmów naprawczych DNA. 

Obecnie możesz zachować swój codzienny krem (kremy z filtrami to nie jest sposób na codzienną pielęgnację tylko na dzień na plaży) a w aptekach znaleźć mgiełki, które możesz rozpylać nawet na makijaż kilka razy dziennie. To o wiele skuteczniejsze niż  krem z filtrem z rana, bo jego ochrona na pewno nie utrzyma się przez cały dzień.

 

NATURALNE ZABIEGI DOMOWE ABY TRWALE USUNĄĆ PRZEBARWIENIA. Krok 2.

 

2 serum i krem, które polecam wyżej to Twoja codzienna pielęgnacji rozjaśniająca i usuuwająca świeże przebarwienia cery oraz wyrównuje jej koloryt. 

Jeśli chcesz trwale cofnąć przebarwienia, które masz już od jakiegoś czasu, a przynajmniej je mocno rozjaśnić, a przy okazji wzmocnić i uodpornić swoją cerę tak by nie pojawiały się na niej kolejne przebarwienia koniecznie jest robienie maseczek na przebarwienia. Działają one silniej od codziennej pielęgnacji i stosowane regularnie mogą cofnąć nawet przebarwienia, które masz od dawna.

 

Polecam ci 2 rodzaje masek świeżych: 

  • maskę na płachtach na ekstraktach z hibiskusa i kolagenu
  • maski z glinki na bazie ekstraktów i kremu rozjaśniającego

Świeże maski, czyli robione bezpośrednio przed użyciem, samodzielnie w domu mają lepsze działanie niż gotowe ze sklepu. Zrobienie maski zajmuje to 2-3 minuty, naprawdę chwilkę!  Dzięki temu, masz pewność, że maska jest aktywna działa głębiej, mocniej, bardziej aktywnie na skórę i przebarwienia. 

Zestaw na przebarwienia do robienia maseczek znajdziesz tutaj: https://naturalway.pl/zamow/zestaw-do-terapii-domowych-na-przebarwienia/

 

To jest 6 TYGODNIOWY ZESTAW NA PRZEBARWIENIA  zawiera zarówno serum na dzień i na noc, krem oraz dwa rodzaje maseczek. Zestaw ten stworzyłam dla Ciebie po 11 latach pracy ze skórą i wiem, że jest bardzo aktywną i skuteczną terapią. 

 

Czekam na Twoje efekty i opinie produktów, które ci poleciłam, możesz je zrobić tutaj pod każdym produktem: https://naturalway.pl/full-shop/

Jeśli masz problem z przebarwieniami  PO TRĄDZIKU, które są trudne,  ale ja wiem, że nie niemożliwe do cofnięcia naturalnie, zwłaszcza gdy są jeszcze świeże.  

Wszystkie cytaty w tym artykule pochodzą z mojej pracy dyplomowej, na SGGW w Warszawie na kierunku Ziół i roślin leczniczych, pt. Zastosowanie roślin leczniczych w terapii cer z trądzikiem pospolitym, naczynkowych, z przebarwieniami i przedwcześnie starzejących się.

Wszystkie cytaty w tym artykule pochodzą z mojej pracy dyplomowej, na SGGW w Warszawie na kierunku Ziół i roślin leczniczych, pt. Zastosowanie roślin leczniczych w terapii cer z trądzikiem pospolitym, naczynkowych, z przebarwieniami i przedwcześnie starzejących się. Najważniejsze pozycje naukowe z jakich korzystałam: 

  1. Brenner M, Hearing VJ. The protective role of melanin against UV damage in human skin. Photochemistry and Photobiology 2008, vol. 84: 539-549 [w:] Kilian-Pięta E., Mateusz H. Wpływ melanogenezy na powstawanie przebarwień. Kosmetologia Estetyczna, 4 / 2019 / vol. 8, 419-422
  2. Kilian-Pięta E., Mateusz H. Wpływ melanogenezy na powstawanie przebarwień. Kosmetologia Estetyczna, 4 / 2019 / vol. 8, 419-422
  3. Kwiatkowska E., Luteina – źródła w diecie i potencjalna rola prozdrowotna, Postępy Fitoterapii 2/2010, 97-100
  4. Otręba M, Rok J, Buszman E, Wrześniok D. Regulacja melanogenezy: rola cAMP i MITF. Postępy Higieny i Medycyny Doświadczalnej 2012, vol. 66: 33-40.
  5. Rippke F, Schreiner V, Schwanitz HJ. The acidic milieu of the horny layer. New findings on the physiology and pathophysiology of skin pH. American Journal of Clinical Dermatology 2002, vol. 3(4): 261-272.[w:] Kilian-Pięta E., Mateusz H. Wpływ melanogenezy na powstawanie przebarwień. Kosmetologia Estetyczna, 4 / 2019 / vol. 8, 419-422
  6. Videira IF, Moura DF, Magina S. Mechanisms regulating melanogenesis. Anais Brasileiros de Dermatologia 2013, vol. 88: 76-83