Retinol i retinoidy przeżywają swoją drugą młodość i są obecnie bardzo popularne. Wiele marek masowych coraz częściej reklamuje kosmetyki z retinolem. 

 

Jeśli czytasz tego bloga to pewnie zależy ci nie tylko na wygładzeniu tego i tamtego, ale także na zdrowiu. Pytanie zatem czy są bezpieczne? Jak bezpiecznie je stosować? Czy bio retinol to alternatywa dla syntetycznego retinolu? 

 

Na początek odpowiedzmy sobie na pytanie co to jest retinol?

Każdy produkt z retinolem lub bio retinolem zawiera witaminę A. 

Witaminę A początkowo stosowano głównie do leczenia trądziku, ale gdy okazało się i udowodniono naukowo, że zmniejsza zmarszczki i odwraca efekty starzenia się skóry, zaczął być także stosowany w kosmetykach odmładzających.

 

Niestety kosmetyki z witaminą A oprócz spektakularnych efektów mogą mieć także spektakularne skutki uboczne. Najczęściej pojawiające się w postaci: 

 • zaczerwienienia
 • podrażnienia skóry
 • przesuszenia skóry
 • a nawet łuszczenia się skóry

 

Najczęściej takie działanie retinoidów jest spowodowane nieumiejętnym ich stosowaniem i stosowaniem kosmetyków ze zbyt dużym ich stężeniem. 

 

Jakie są rodzaje retinoidów?

 

Lista ta zawiera rodzaje retinoidów jakie znajdziesz w kosmetykach. Nie wymieniam tu retinoidów dostępnych tylko na receptę, to zadanie dermatologa, a nie moje.

 

 • retinal, syntetyk dużo silniejszy niż retinol. Polecany dla skór dojrzałych i osób w zaawansowanym wieku. Ryzyko podrażnienie skóry: bardzo duże. 

 • retinol, syntetyczna wit A. występuje w stężeniach 0,3%, 0,5% i 1%. jest to najszerzej dostępna forma wit. A w kosmetykach, nadaje się do każdego rodzaju cery. Ryzyko podrażnienie skóry: bardzo duże. 


 • retinian retinylu to syntetyczny nowy składnik, który powstał z  połączenia retinolu i kwasu retinowego. Jest bardziej delikatny w działaniu. Ryzyko podrażnienia skóry: średnie


 • retinian hydroksypinakolonu syntetyczna forma wit. A, ma budowę tłuszczową. Działa najdelikatniej ze wszystkich syntetyków. Ryzyko podrażnienia skóry: średnie


 • bio retinol naturalna witamina A wyekstrahowana z roślin zawierających  jej duże stężenie. Np. bakuchiol pozyskuje się z liści i nasion  rośliny rosnącej w Azji, Afryce i w Środkowej Europie – Bakuchi (Psoralea corylifolia)- najbardziej znane żródło pozyskiwania wit A. Inna roślina to Uczep (Bidens Pilosa) roślina pochodząca z Ameryki Południowej, z której pozyskuje się najbardziej bezpieczną formę wit A. 

Ryzyko podrażnienia skóry: żadne 

 

Czy i jak używać retinoidów syntetycznych? 

 

Jeśli o mnie chodzi nie polecam ci kosmetyków z retinolem do częstego stosowania. jeśli jesteś ciekawa proszę bardzo można spróbować, ale musisz przestrzegać zasady, które  

będą eliminowały występowanie skutków ubocznych i podrażnień: 

 

 • stosuj na noc na oczyszczoną cerę 
 • omijaj okolice oka, kąciki ust, nozdrza i nie używaj ich na szyi
 • zacznij od najniższych stężeń i stosuj w cyklu 1 słoiczek najsłabsze stężenie i po zbudowaniu tolerancji możesz kolejny zastosować z wyższym 
 • nie stosuj latem 
 • raczej unikaj  stosowania ich na dzień, a jeśli producent na to zezwala stosuj razem z silnym filtrem UV
 • aby zniwelować skutki uboczne używaj pod retinoidy lub na krem nawilżający, najlepiej naturalny i delikatny, aby złagodzić skutki uboczne ich działania i zmniejszyć ryzyko podrażnień

 

Polecam ci ten od Natural Way, który ma w sobie najważniejsze składniki nawilżające dla cery: naturalne olejki, żel hialuronowy, ekstrakt z aloesu i mącznik. Jest tutaj:

https://naturalway.pl/zamow/krem-gleboko-nawilzajacy-dla-cery-normalnej-suchej-z-widocznymi-oznakami-starzenia-o-zapachu-drzewka-rozanego/

 

 • kiedy stosujesz retinoidy warto dodatkowo regenerować skórę naturalnymi olejkami, automasaż na naturalnych olejkach będzie super, a najlepsze będą: olej jojoba, olej z awokado, makadamia lub skwalan.
 • Kosmetyków z retinolem syntetycznym nie używamy codziennie. Stosuj je na początek 2 x w tygodniu, a jak skóra do nich przywyknie maksymalnie 3 x w tygodniu

 

Jak używać bio retinolu?

 

Codziennie i z radością. 

 

! Nie ma tu żadnych przeciwwskazań, także jeśli chodzi o typ cery lub jej problemy. 

! Nie ma żadnego ryzyka jeśli chodzi o słońce, możesz go używać w ciągu dnia, a nawet latem. 

! Nie ma ryzyka podrażnień 

! Wysokie stężenie naturalnej witaminy A. daje również bardzo dobre efekty odmłodzenia cery

! Możesz, a nawet warto go stosować codziennie 

 

Bio retinol to jest forma witaminy A , którą ci polecam. Sama nigdy nie stosowałam retinoidów i i narazie nie zamierzam stosować syntetycznej wit. A. Wyeliminowałam wszystkie syntetyczne kosmetyki, nie zdarzają mi się one, nie jestem ich ciekawa. Za to codziennie stosuję krem pod oko z bio retinolem z mojej marki Natural Way.

Krem z bio retinolem pod oko jaki stworzyłam to esencja z roślin o działaniu rozjaśniającym i rozświetlającym okolice oka takich jak: 

 • ekstrakt z kwiatów głogu 
 • ekstrakt z jaśminu arabskiego, 
 • kombinacja regenerujących olejków: sezamowego, z olejku z oliwek i masła shea 
 • i właśnie bezpiecznej, naturalnej formy wit. A pochodzącej z najbardziej bezpiecznej rośliny Uczepu (Bidens Pilosa) 

 

Znajdziesz go tutaj:

 

Możesz go stosować bez obaw o podrażnienie, możesz go stosować cały rok i na dzień i na noc, w lato, wiosną jesienią i zimą:)

 

Główne różnica między Bio a Syntetycznym retinolem:

 

 • bezpieczeństwo i ryzyko podrażnień oraz skutki uboczne stosowania

 

Syntetyczny retinol niesie ze sobą wiele ryzyk, które wymieniłam wyżej, często prowadzi do podrażnień skóry. A stosowany w zbyt dużym stężeniu lub na dzień może powodować skutki uboczne takie jak plamy, piegi, powstawanie wtórnych przebarwień. 

Naturalny Bio retinol nie niesie żadnego ryzyka podrażnień skóry, ani nie ma żadnych skutków ubocznych jego stosowania. jest samym zdrowiem dla skóry i cery

 

 • działanie na skórę 

 

Efekt działania retinoidów, zwłaszcza tych w wysokim stężeniu są czasem bardzo spektakularne. Cera nabiera gładkości, blasku, zmarszczki się spłycają. Wysokie stężenia jednak zarezerwowane tylko dla osób z bardzo dojrzałymi cerami lub z problemem cery takim jak trądzik. Skóra musi być odpowiednio chroniona, a stężenia zwiększane delikatnie. 

 

Efekt działania bio retinolu zależy od jego stężenia oraz od regularności stosowania kosmetyku. W kremie pod oko z Bio Retinolem  od Natural Way masz bardzo wysokie jego stężenie, bo aż 2%, co w żaden sposób nie wpływa na jego bezpieczeństwo. 

 

Bio retinol działa wolniej, efekty syntetycznego retinolu czasem  są widoczne już po tygodniu, bioretinolu  raczej po 3 tygodniach, jednak nie ma skutków ubocznych.  Efekty stosowania bio retinolu, gdy stosujesz go regularnie stosujesz są bardziej stabilne. Codziennie poprawiają delikatnie kondycję skóry. Nie masz też w trakcie ich stosowania żadnych ryzyk podrażnień. 

 

Teraz kiedy już wiesz jak działa syntetyczny i bio retinol sam/sama zdecyduj, który jest  bardziej dla Ciebie.