Wiosna to dla naszego organizmu czas wyzwania. Jeśli jesteś jedną z tych bardzo wrażliwych na zmiany klimatu i temperatur osób, podobnie jak ja, to być może odczuwasz tzw. wiosenne przesilenie, ból lub zawroty głowy, spadki ciśnienia, zmęczenie, a czasem totalne wyczerpanie. Warto sięgnąć po zioła oczyszczające cerę i organizm właśnie na wiosnę.

Zimą inaczej jedliśmy, często mniej się ruszaliśmy. Jak zatem rozruszać nasz organizm naturalnie i jak pomóc naszej bladej lub zanieczyszczonej cerze poczuć się lepiej wiosną? Najlepiej ziołem:)

Zioła oczyszczające cerę i napary, pite lub stosowane jako tzw. “parówki” dla cery wiosną:

  • pomogą w usunięciu toksyn i oczyszczeniu organizmu 
  • wzmocnią naszą odporność, chronią nas przed przeziębieniami
  • pite doustnie oczyszczą cerę, ale jako tzw. parówki mogą ją też znakomicie oczyścić od zewnątrz jeśli mamy problemy z trądzikiem lub regularnymi wypryskami 
  • zioła w naturalny sposób poprawiają też trawienie, sprawiają, że czujemy się lżejsi, pite regularnie mogą  pomóc pozbyć się 1-2 dodatkowych kilogramów 
  • wiele ziół pomaga też w walce z pasożytami
  • zioła mogą regulować również cykl menstruacyjny i gospodarkę hormonalną organizmu 

Jakie zioła oczyszczające cerę warto stosować i robić sobie mieszanki ziołowe wiosną?  

Polecam Ci z listy ziół oczyszczających cerę i organizm, wybrać 3 różne i zrobić sobie z nich mieszankę. Wiem, że producenci np. herbat przyzwyczaili nas do 1 składnika np. mięty. Ale w ziołolecznictwie to mieszanka ma największą moc. 

Mieszanka zwykle zawiera równe części dostosowanych do  potrzeb organizmu i potrzeb  naszej cery ziół. Wszystkie zioła, o których piszę poniżej łatwo kupić w formie suszonej, sypanej (nie w torebkach) w sklepie zielarskim lub aptece.

Wiosna to najlepszy czas, aby stosować zioła oczyszczające cerę i organizm, takie jak:

  • nagietek lekarski – jest piękną rośliną, bo jego suszone płatki mają pomarańczowy piękny kolor, jak również  jedną z najzdrowszych dla naszej cery. Nagietek zawiera bogactwo składników aktywnych  m. in. saponiny trójterpenowe, karotenoidy, kwasy fenolowe, kumaryny, fitosterole. Kwiat nagietka ma działanie przeciwgrzybiczne, przeciwzapalne, pomaga na nieżyty żołądka i problemy jelitowe. Śluz zawarty w nagietku pomaga na stany zapalne skóry, wzmacnia cery wrażliwe i naczyniowe, suche.
  • bylica piołun – ma działanie bakteriobójcze, przeciwzapalne, żółciopędne (powinny wykluczyć ją osoby mające problemy z wątrobą lub żołądkiem), zwalcza pasożyty w organizmie. Ze względu na silne działanie na nasz organizm, bylica piołun nie może być stosowana dłużej niż 10 dni. Po tym czasie należy zrobić kilkutygodniową przerwę.
  • pokrzywa – o tej porze roku jeszcze używamy suszonego ziela, ale już od kwietnia można zrywać świeżą pokrzywę. To jedna z najbardziej niesamowitych roślin w naszym klimacie, odtruwa, oczyszcza organizm. Wzmacnia także cerę, włosy i paznokcie bo zawiera bardzo dużo krzemu i żelaza. 
  • bratek polny/fiołek trójbarwny – oczyszcza drogi moczowe z toksyn, pomaga w przemianie materii, oczyszcza skórę, pomaga cerom z problemem trądziku, ale nie tylko, bo poprawia wygląd każdej skóry, włosów i paznokci. 
  • owoc bzu czarnego – ma działanie napotne i moczopędne, dzięki czemu oczyszcza organizm z nagromadzonych toksyn, posiada bardzo dużo witamin w tym tych najważniejszych dla cery A, C i E. Rutyna i antocyjany zawarte w owocach bzu to naturalne antyoksydanty, które przeciwdziałają starzeniu się skóry. 
  • skrzyp polny – ma jedne z największych stężeń naturalnej i łatwo przyswajalnej przez nasz organizm krzemionki. Krzem wzmacnia i poprawia kondycję naszej skóry, włosów i paznokci. Naturalne kwasy organiczne takie jak krzemowy, jabłkowy, szczawiowy i askorbinowy wspomagają pracę wątroby i działają odtruwająco. 
  • ziele wierzbownicy drobnolistkowej – mniej znane ziele, ale bardzo wartościowe dla osób z cerą problemową. Oprócz działania oczyszczającego organizm z toksyn, ziele wierzbownicy pozytywnie wpływa na równowagę hormonalną. Reguluje wydzielanie sebum, dzięki czemu poprawia wygląd cery z łojotokiem i trądzikiem. 

Zioła – jak stosować?

Zioła warto stosować regularnie np. przez 3-4 tygodnie (z wyjątkiem bylicy piołun!),  potem trzeba zrobić przerwę. Latem kiedy dojdą świeżo suszone owoce i pąki kwiatów warto zmieniać skład swoich mieszanek. 

! Pamiętaj zioła bardzo silnie oddziałują na nasz organizm. Bardzo często mogą wchodzić w interakcje z lekami. Jeśli więc regularnie stosujesz leki, lepiej wcześniej, zanim zaczniesz dodatkowo stosować zioła do picia,  skonsultować się z lekarzem.

Zioła z powyższej listy możesz stosować także jako tzw. “parówki” do oczyszczania cery. Możesz zaparzyć je w większym naczyniu i pozwolić im swobodnie parować na cerę. To stara metoda, która stosowana była do leczenia cer w gabinetach lekarskich i kosmetycznych. Warto do niej wracać choćby wiosną. 

Dużo zdrowia tej wiosny! 

Przeczytaj więcej o pielęgnacji cery na moim blogu. Zapraszam!

Odwiedź również mój Instagram.