Piękna cera i młodość ciała zależy przede wszystkim od wewnętrznego odżywienia, od tego co jemy. Zdrowa dieta to młoda i zdrowa cera na długie lata. Zdrowe jedzenie to, moim zdaniem nie wyrzekanie się czegokolwiek, to wybór stylu życia i działanie z miłością dla siebie:)

Te osiem produktów warto na stałe do naszej kuchni i mieć w swoim domu.

1. Czarne jagody, jagody goji.

To „bomby witaminowe” są źródłem wielu cennych witamin i pierwiastków m.in. wit. C, E, wit. z grupy B, selenu, wapnia, potasu, cynku, żelaza, zawierają wzmacniającą wzrok luteinę, a także karotenoidy i flawonoidy.

Mają działanie przeciwcukrzycowe, poprawiają funkcjonowanie mózgu i wzmacniają pamięć. Pomagają zwalczać infekcje dróg moczowych i przyspieszają regenerację mięśni po intensywnym wysiłku fizycznym.

W sezonie letnim najlepiej jeść świeże, ale przez cały rok dostępne są suszone, lub mrożone.

2. Produkty o najwyższej zawartości kwasów omega-3

To min.

  • olej lniany i siemię lniane,
  • olej z orzechów włoskich,
  • ryby morskie.

Zapobiegają chorobom serca i mają dobry wpływ na nasz mózg. Także bardzo potrzebę są naszym komórkom. Po 40 roku życia są kluczowe dla cery i ciała aby na dłużej zachować siłę i jędrność skóry.

3. Zielone warzywa liściaste sałaty, jarmuż, natka…

Zielone warzywa liściaste są bogate w tzw. fitochemikalia, które wpływają na stan naszej skóry, włosów i paznokci.

Obniżają poziom „złego” cholesterolu we krwi, działają antybakteryjnie oraz chronią nerw wzrokowy i siatkówkę oka przed uszkodzeniami.

Ponieważ liście najszybciej przyjmują wszystkie stosowane nawozy chemiczne, aby w pełni z nich korzystać warto kupować je z pewnych źródeł.

4. Orzechy 

Orzechy to wartościowe źródło białka roślinnego, nienasyconych kwasów tłuszczowych, steroli roślinnych i przeciwutleniaczy.

Garść orzechów dziennie może zapobiegać cukrzycy i otyłości.

5. Oliwa z oliwek 

Jest źródłem wit. E, polifenoli i jednonienasyconych kwasów tłuszczowych, które zapobiegają chorobom serca.

Jest to jeden z najzdrowszych olejów, które możesz jeść i stosować również na cerę. Oliwa z oliwek jest bogata w antyoksydanty, chroni i wzmacnia cerę naczynkową.

6. Ziarna zbóż, komosa, amarantus

Warto sięgać po nieco bardziej egzotyczną komosę ryżową (quinoa) chroniącą przed miażdżycą i niektórymi nowotworami, a także amarantus, którego zaledwie jedna porcja może pokrywać dzienne zapotrzebowanie na żelazo.

Obie mają korzystny wpływ na gospodarkę lipidową i obniżają poziom cukru we krwi.

7. Warzywa krzyżowe 

Zalicza się do nich m.in. wszystkie rodzaje kapusty, kalafior, brokuły, kalarepę, rzodkiew, rzepę. Warto je regularnie jeść ze względu na wysoką zawartość błonnika, witamin, a także związków o działaniu antynowotworowym, które mogą zapobiegać wielu chorobom cywilizacyjnym.

Od siebie dodam, że powinny stanowić podstawę naszego codziennego pożywienia.

8. Rośliny strączkowe 

Strączki to dobre źródło roślinnego białka i błonnika. Fasola, ciecierzyca, soczewica, groch czy sezonowo pojawiający się bób.

Mają dobry wpływ nie tylko na nasz układ pokarmowy i obniżają poziom cholesterolu, ale także koją nerwy i sprawiają, że szybko czujemy się syci. Warto je traktować jako wartościowy zamiennik mięsa, którego spożywanie powinno się ograniczać zarówno ze względów zdrowotnych jak i etycznych.