Wygląda jak wielki oset, kwitnie na fioletowo i ma białe plamki na kolczastych liściach i działa świetnie na naczynka i trądzik!

W Polsce bardzo często jest z brany za chwast, ale na świecie od ponad dwóch tysięcy lat jest znany jako roślina lecznicza. W dawnych czasach białe krople wypływające z jego łodyg i liści nazywano mlekiem Marii Dziewicy. Ostropest plamisty jest bardzo bogatą w substancje odżywcze rośliną.

Najcenniejsze dla naszego zdrowia są jego owoce, czyli nasiona. Zawierają niezwykłą substancję symilarynę, używaną głownie do schorzeń wątroby.

Ostropest plamisty ma działanie:

  • przeciwzapalne i odtruwające
  • uszczelnia błony komórkowe chroniąc wątrobę przed toksynami, a także pobudza jej zdolności regeneracyjne
  • usuwa z organizmu nawet toksyny pochodzące ze środków chemicznych,
  • skutecznie ratuje życie nawet przy zatruciu muchomorem sromotnikowym
  • ze względu na dużą ilość błonnika reguluje pracę jelit i zapobiega zaparciom
  • przyśpiesza regenerację komórek uszkodzonych w wyniku promieniowania słonecznego UVA I UVB
  • badania pokazują też ze ostropest działa antynowotworowo

Biorąc pod uwagę dzisiejsze życie w ciągłym stresie, przetworzoną żywność, spożywane leki, używki, zanieczyszczenie w powietrzu, wodzie i ziemi. Nasuwa się wniosek, że odtruwanie organizmu powinno być naturalną profilaktyką aby cieszyć się dobrym zdrowiem. Regularne stosowanie ostropestu jest jedną z najprostszych metod odtruwania organizmu z toksyn. Dzieje się to naturalnie i nie musisz stosować żadnych skomplikowanych diet oczyszczających.

Ostropest pomaga też cerze zwłaszcza naczyniowej. Owoc ostropestu czyli nasiona, wzmacniają ścianki naczyń krwionośnych, mają działanie przeciwzapalne i przeciwzakrzepowe. Jest on również bardzo skuteczny w leczeniu wszelkich uszkodzeń skóry, stanów zapalnych czy trądziku.

Jak stosować ostropest plamisty?

Najprostszy i najskuteczniejszy sposób dla oczyszczenia wątroby i całego organizmu ma olej z ostropestu plamistego.

Najlepiej używać ostropestu w jak najbardziej naturalnej postaci, czyli nasion. Możesz je zmielić w młynku do kawy, Świeżo zmielone mają skuteczniejsze działanie; w ten sposób zapobiegamy też  utlenianiu zawartych w nich kwasów tłuszczowych. Nasiona można zalać ciepłą wodą i popijać 2-3 razy dziennie. Wykorzystywać je jako dodatek do koktajli mlecznych do sałatek i  surówek.

Dla cery możesz zaparzyć zmielone ziarna ostropestu. Dodatkowo możesz połączyć je z naturalnym jogurtem, lub miodem i kilkoma kroplami cytryny. Stosuj je na problemy z naczynkami lub jeśli masz cerę trądzikową, tłustą problemową.