Przebarwienia najczęściej odkrywamy na swojej cerze kiedy wracamy z bardzo słonecznych wakacji. Promieniowanie UV jest jedną z najczęstszych przyczyn pojawiania się zmian w pigmentacji na naszej skórze, które występują zarówno na ciele jak i na twarzy.
Jak powstają przebarwienia w naszej skórze i od czego zależą?
Za przebarwienia odpowiada za nie melanina. Jest to grupa pigmentów, które występują w skórze właściwej, naskórku oraz we włosach. Melanina w organizmie pełni ważną rolę, jej podstawowym zadaniem jest ochrona skóry między innymi przed szkodliwym działaniem promieniowania słonecznego. Dzięki niej szkodliwe wiązki promieniowania UV nie mają szansy przeniknięcia do głębszych warstw skóry, gdyż doskonale pochłania i odbija promienie słoneczne. Pod ich wpływem ilość melaniny zostaje zwiększona, a słońce delikatnie zmienia kolor skóry. Mówimy wtedy o opaleniźnie.
Tak jak długo melanocyty, czyli komórki produkujące melaninę, pracują normalnie, tak długo możemy cieszyć się swoim naturalnym kolorem cery, ale kiedy jest ich za dużo lub pracują niewłaściwie na skórze pojawiają się zmiany w postaci ciemnych plamek, czyli właśnie przebarwienia. Do najczęściej występujących przebarwień zaliczyć możemy: piegi, plamy starcze, plamy wątrobowe, ostudę, przebarwienia potrądzikowe, oraz przebarwienia posłoneczne.
Jak zabezpieczyć się przed przebarwieniami?
Duża ilość witaminy C oraz beta-karotenu w codziennej diecie pozwala zmniejszyć powstawanie piegów i przebarwień. Warto więc jeść warzywa i owoce, które je zawierają, m.in. marchewkę, czerwone i czarne porzeczki, truskawki i cytrusy.
Przebarwienia są bardzo trudne do zlikwidowania. Najlepiej jest zająć się nimi jak tylko zauważymy je na naszej skórze, bo im „młodsze” przebarwienia, tym łatwiejsze są do usunięcia. Kiedy są ona jeszcze w płytszej warstwie skóry, możemy je skutecznie rozjaśnić, np serum na przebarwienia z hibiskusa:
lub domowym zabiegiem z użyciem zaczarowanych maseczek i glinek: