Jemioła w starożytności była uważana za dar bogów. Przypisywano jej właściwości magiczne, noszono jako talizman. Była symbolem płodności, dobrobytu i ochrony domu. 

Jemioła rośnie na drzewach liściastych jako pasożyt, pobiera z nich związki mineralne i wodę. Ta rosnąca na dębach i topolach uchodzi za najsilniej działającą. Istnieje ponad 70 gatunków jemioły. Większa część z nich nie nadaje się do stosowanie w celach leczniczych. 

Kilka gatunków jemioły ma właściwości pozytywne dla naszego zdrowia. Surowiec zielarski jaki wykorzystujemy w jemiole to młode pędy i liście. Owoce jemioły mają właściwości trujące i nie możemy go spożywać, ani stosować do wewnątrz, może być tylko wykorzystywany zewnętrznie np. w maściach. 

Jemioła jako ziele (liście i pędy) spożywana jako odwar lub napar  ma szerokie działanie immunostymulujące i immunomodulujące: 

 

  • zawarte w jemiole białka – lektyny mają zdolność hamowania rozwoju komórek nowotworowych, skracają ich życie, natomiast nie mają żadnego negatywnego działania na zdrowie komórki – te dzięki jemiole stają się bardziej odporne 

  • wiskotoksyny – kolejny związek zawarty w jemiole zwiększa odporność immunologiczną i aktywność zdrowych komórek i neutralizuje działanie komórek nowotworowych


  • flawonoidy, a zwłaszcza kwertycyna- obniża ciśnienie krwii i rozszerza naczynia krwionośne, co np. w przypadku bólów menstruacyjnych może działać rozkurczowo i przeciwbólowo

 

  • związki zawarte w jemiole poprawiają sen, mogą być też pomocne w depresji, bo niektóre jej mechanizmy działania wpływają na obniżenie hormonów odpowiadających ze stres 

 

Jeśli mamy problemy ze skórą właśnie owoce jemioły, których spożywać doustnie nie wolno mogą zastosowane w maści np. na odciski, przebarwienia, ale także na przemrożone, przesuszone zimą ręce. 

 

Oto mój autorski przepis, którym się z Tobą dzielę na Jemiołowy Krem do Rąk:

 

  • 100 gram owoców jemioły 
  • 10 gram soli fizjologicznej – ułatwia ekstrakcję substancji czynnych z jemioły 
  • 60 gram oleju kokosowego – sprawi, że dłonie będą dobrze natłuszczone, a dodatkowo nada maści zwartą konsystencję 
  • 40 gram oleju konopnego – ma właściwości nawilżające i wzmacniające 
  • olejek eteryczny – jako dodatek jeśli lubisz zapachy

 

Sposób wykonania maści: 

Owoce jemioły najlepiej rozgnieść w moździerzu na gładką masę. Aby ułatwić sobie życie możesz użyć blendera jednak uważam, cierpliwość i moździerz lepiej zrobi jemiole. 

Do jednolitej masy jemioły dodaj sól fizjologiczna i oba oleje. Połącz w gładką masę. Jeśli lubisz zapachy możesz dodać do mieszanki 2-3 krople ulubionego olejku eterycznego. 

 

Maść przechowuj najlepiej w szklanym opakowaniu w lodówce nie dłużej niż 3 tygodnie. 

Używaj jak kremu do rąk 2-3 razy dziennie. 

 

Czekam na Twoje komentarze jak po takiej maści mają się Twoje dłonie i czy pomogła?